Bukiet ślubny 2015

 

Kilka kwiatków i wstążeczka – tak w najprostszy sposób można opisać bukiet ślubny. Nie są to jednak zwykle kwiatki i przypadkowa wstążeczka. Bukiet ślubny to zwieńczenie marzeń o ślubie, o pięknej sukni ślubnej i czułym panu młodym. Najpiękniejsze kwiaty, pieczołowicie skomponowane by tworzyć pastelową chmurkę lub pełną koloru kompozycję.

Bukiet ślubny tak jak suknia ślubna czy makijaż podlegają modowym trendom. Zmieniają się najpopularniejsze kolory, gatunki kwiatów czy kształt bukietu.

Co więc będzie zachwycać nas w 2015 roku??

 Jak to wszystko poukładać – czyli kształt bukietu

Przyzwyczailiśmy się do klasycznych bukietów o półkolistym kształcie i na pewno nie odejdą one w zapomnienie w tym sezonie, gdyż są romantyczne i eleganckie.  Jednak w tym sezonie pierwsze skrzypce grać będą bukiety znacznie bardziej „niesforne”.

Kwiaty nie będą już tak równo poukładane. Wiele elementów będzie znacznie wystawać z bukietu sprawiając, ze wiązanka przypomni nam bukieciki komponowane na wiejskich łąkach. Delikatne, dziewczęce i bardzo romantyczne.

To jedna z propozycji.

Druga wersja „niesfornego” bukietu jest większa niż przeciętny bukiet i obfita w kwiaty o dużych kwiatostanach. Takie bukiety mogą przypominać nam malarstwo flamandzkie m.in. artystów z rodziny Brueghel. Tożsame inspiracje wykorzystał znany i uwielbiany, także przez panny młode,  Christian Louboutin. W swej kampanii zaprezentował buty na tle obfitych w kwiaty bukietów [zobacz zdjęcia]. Takie bukiety są niewątpliwie duże i co trzeba przyznać ciężkie. Są jednak równocześnie wyjątkową ozdobą przyciągającą wzrok.

To czy zdecydujemy się na delikatny bukiet łąkowy czy obfitszą kompozycję zależy także od naszej sylwetki. Pamiętajmy by bukiet ślubny nie przytłoczył nas lub by nie zginął na tle sylwetki.

Co to za kwiat?

Nie ma jednej kwiatowej królowej. Dwór kwiatów pełen jest kwietnych dam przyciągających wzrok swą, często nietypową, urodą. Lecz tak naprawdę nie jest to wysyp nowych gatunków czy odmian ale powrót tego co lekko zapomniane. Po gatunki i wspomnienia co raz częściej sięga się do przydomowego ogródka czy łąki. Jeśli róże to pełne czy gałązkowe, piwonie (peonie) już nie tylko pełne ale także to o skromniejszej koronie płatków, przyciągające wzrok żółciutkim środkiem. Co raz częściej pojawiają się jaskry, anemony, tawułki, groszek pachnący, dalie, cynie czy kwiaty kopru. W doborze kwiatów wyraźnie zarysowuje się tendencja do doboru gatunków możliwie naturalnych. W zapomnienie odchodzą m.in. kwiaty farbowane.

Rączka bukietu

Zazwyczaj pomijana, zapomniana rączka bukietu z sezonu na sezon zyskuje na znaczeniu. Już nie tylko z uwagą wybieramy wstążkę zdobiącą bukiet ślubny. W sposób kreatywny i przemyślany dobiera się dodatki ozdabiające rączkę. Mogą to być sznureczki, broszki, kokardy czy np. muszelki. Wybór samych wstążek nie jest już taki oczywisty – wstążeczki atłasowe, rypsowe a może aksamitne. Każda z nich pozwoli osiągnąć inny efekt. Najważniejsze jednak by pamiętać iż właśnie za rączkę trzymamy bukiet. Musi pozostać więc ona wygodna i praktyczna.

Zaskakujące dodatki

W najpiękniejszych bukietach znajdziemy wiele gatunków kwiatów ale także zaskakujące dodatki. Nic nie stoi na przeszkodzie by do bukietu ślubnego wprowadzić, oczywiście odpowiednio zamontowane, dodatki. Mogą to być elementy nawiązujące do tematyki ślubu np. figurki z klocków lego czy też ozdobne motyle. Jednak pierwsze skrzypce wśród nietypowych dodatków odgrywają owoce, zazwyczaj w lekko niedojrzałej formie by swym sokiem nie pobrudzić sukni ślubnej. Wspaniale w tej roli sprawdzają się maliny, jeżyny czy jabłuszka.

Zieleń – już nie tylko w tle

Zieleń w bukiecie ślubnym kiedyś praktycznie nie występowała lub była tylko nieważnym dodatkiem. W tym sezonie zieleń staje się prawie tak samo ważna jak kwiaty. Kształt liści, ich kolorystyka i faktura mają ogromne znaczenie. Zieleń nie jest już nieważnym tłem dla ślubnych kwiatów ale równorzędnym partnerem podkreślającym ich urodę. Pierwsze skrzypce nadal odgrywać będzie zieleń o zgaszonej szarej barwie – jak np. liście eukaliptusa oraz ta o listkach pokrytych srebrzystym meszkiem jak u starca srebrzystego czy też u czyśców. Uznanie panien młodych zdobywać będą też zielone dodatki o ciekawej formie jak np. trawy ozdobne.

Kwiatowa korona

W poprzednim sezonie serca panien młodych zaczęły zdobywać wianki – zwane także kwiatowymi koronami. W tym sezonie będą one jeszcze bardziej popularne.

Modne są różne rodzaje wianków ślubnych. Największą sympatię, ze względu na wygodę, zdobywają wianki drobne o regularnie rozmieszczonych kwiatach. Popularne są również te większe, bardziej obfite w kwiaty czy asymetryczne z kilkoma kwiatami z jednej strony.

Wianek jest wyjątkowo romantyczną i odejmującą lat ozdobą. Dobrze skomponowany i zbudowany będzie wygodną i piękną dekoracją panny młodej.